Sağlıklı yiyecekler sağlığa zararlı çıktı

Zaman zaman doğru beslenmeye bağlı kalan insanlar bile rahatlamalarına ve "zararlı" bir şeyler yemelerine izin verir.

Sağlıklı yiyecekler sağlığa zararlı çıktı

Zaman zaman doğru beslenmeye bağlı kalan insanlar bile rahatlamalarına ve "zararlı" bir şeyler yemelerine izin verir.

Sağlıklı yiyecekler sağlığa zararlı çıktı
27 Şubat 2021 - 22:17

Zaman zaman doğru beslenmeye bağlı kalan insanlar bile rahatlamalarına ve "zararlı" bir şeyler yemelerine izin verir. Bununla birlikte, sadece bu tür yiyecekler sağlık rahatsız edici sonuçlara yol açmaz, aynı zamanda geleneksel olarak sağlıklı kabul yiyecekler de olabilir.

Yaşlı

Çilek bağışıklığı artırıcı özellikleri nedeniyle halk hekimliğinde popüler olabilir, bazen mürverler ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. MD Chris Airy, özellikle olgunlaşmamış veya az pişmiş mürverlerin mide bulantısı, ishal ve kusmayı tetikleyebileceğini söyledi. Ona göre, otoimmün hastalıkları olanların yanı sıra hamile veya emziren kadınlar da mürver tüketmemelidir, diye yazıyor Bunu Eat That, Not That!

Küçük hindistan cevizi

Küçük bir miktar hindistan cevizi vücut üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir, ancak bu baharatın fazlası sağlık için yıkıcı olabilir. “2-3 çay kaşığı hindistan cevizi ölmek için yeterlidir. Bu, halüsinasyonlara, psikoza ve hatta ölüme neden olabilen bir toksin olan miristikinden kaynaklanıyor ”dedi.

Tuna

Ton balığı, antienflamatuvarına sahip protein ve omega-3 yağları bakımından zengindir. Ancak diyetinizde çok fazla ton balığı sağlığınız ters etki yapabilir. Diyetisyen Stephanie Gutshet'e göre, ton balığı cıva gibi potansiyel olarak toksik seviyelerde metal ağırler içerir. Sık sık balık tüketimi böbreklere, sinir sistemine zarar verebilir ve hatta büyüyen bir fetüste beyin gelişimini engelleyebilir.

Orman mantarları

Tabii ki, doğal ve hatta bazı bazı organik olabilirler, ancak bu, orman mantarlarının doğası gereği çıkarılabilir. Heather Hanks'ın açıkladığı gibi, doğada doğada yabani mantarlar son derece tehlikeli olabilir. Araştırmacılara göre bu tür mantarların tükenişi dünyada yılda 100 ölüme yol açıyor ve binlercesi zehirlenerek hastaneye kaldırılıyor.

Daha önce, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nden (FDA) uzmanlar, genellikle "doğal" tatlar eklemenin, belirli bir gıdanın hoş olmayan tadını gizlemenin kolay bir yolu olduğu konusunda uyardı. Bilim adamları, bazılarının sağlık için ölümcül olabilir dedi.

Bu haber 303 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum