Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA, Ağrı'da

Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA, Ağrı'da

Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA, Ağrı'da
Editor: admin
27 Şubat 2020 - 21:13

Sağlık Bakanı Koca: Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde 18 kişi karantinaya alındı. Koca, İran'da Kum ve Meşhed geçmişi olanların 14 günlük karantinaya alınacağını söyledi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sınır bölgelerinde alınan tedbirleri yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak amacıyla Ağrı’ya geldi.
Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan corona virüs salgınıyla ilgili açıklamalarda bulunan Koca, "Bildiğiniz gibi dünyada her gün etkisini gösteren corona virüs tehlikesi ile karşı karşıyayız. Çin'den sonra yakın komşumuz İran ve özellikle Kum kenti odaklı salgının giderek artmış olması, ölü sayısının giderek artışı sebebiyle özellikle hem kara hem hava hem de demir yolu ile ilgili tedbirlerimizi yoğunlaştırmıştık. İran'dan gelen vatandaşlarımızın sağlık taramalarını yapıp, hastane ortamında karantina altına aldık." dedi."Kum ve Meşhed bölgesinden gelen hastaları 14 gün karantina altında tutmak istiyoruz." diyen Bakan Koca, "Gürbulak Sınır Kapısı'ndan 60 kişiyi aldık, takip ediyoruz. Doğu Beyazıt hastanemiz var biliyorsunuz. Riskli gördüğümüz, kişileri Doğu Beyazıt’a alıyoruz. Oraya da 3 kişi ilave ettik ve 18 oldu sayı. Hiçbirinin 38'i geçen ateş bulgusu yok. Solunum sıkıntısı yok. Öksürük ve boğaz ağrısı gibi yakınmaları var. Biz hassasiyet gösterip daha yakın takip etmek istiyoruz, tedbirli olmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.


"Gürbulak sınır kapısında 37 arkadaşımız aktif olarak çalışıyor." diyen Koca, "Birkaç saat içerisinde 120-130 kişiye çıkmış olabilir, akşama kadar muhtemelen 200-220'ye kadar çıkabilir. Sınırın dışında 80 kişiye yakın vatandaşımızın olduğunu biliyoruz. Gelecek olan vatandaşlarımız bu tedbirlerin alındığını ve bunları yapmak zorunda olduğumuzu bilmelerini istiyoruz." şeklinde konuştu.  Kaynak: Sağlık Bakanı Koca: Ağrı Doğubayazıt'ta 18 kişi karantinaya alındı 

Bu haber 4794 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum