Patnos'ta yoğun denetim

Patnos'ta yoğun denetim

15 Ekim 2020 - 15:42

Patnos Belediyesi Zabıta Zabıta Amirliği ekipleri, ilçe genelinde bakkal, market ve alışveriş merkezlerindeki denetimlerini sürdürüyor. 

Patnos Belediyesi Zabıta bünyesinde oluşturulan Tüketici Hakları Zabıta Amirliği ekipleri, ilçe genelindeki bakkal, market ve alışveriş merkezlerinde 'Fiyat Etiketi Kontrolü' denetimlerini ara vermeden sürdürüyor. 

Tüketici Hakları Zabıta Amirliği ekipleri son olarak '6502 sayılı Tüketici Haklarının Korunması' konulu kanun kapsamında marketlere yönelik denetim gerçekleştirdi. Raflarda bulunan ürünleri tek tek kontrol eden ekipler, özellikle üretim yeri Türkiye olan ürünlerin etiketlerinde ‘’Yerli Üretim Logo’’ sunun olup olmadığını ayrıca yerli üretim olmayan ürünlerin ise üretim yerlerinin Türkçe karakterle yazılıp yazılmadığını kontrol etti. Zabıta ekipleri, ürünlerin fiyatlarının etiketlere doğru olarak yansıtılıp yansıtılmadığını da denetledi.

TOPLAM 25 İŞLETMEYE UYARI 

2019 yılı başından bu yana bin 25 işletmeyi denetime tabi tutan ekipler, 25 işletmeye uyarıda bulundu. Ürünlerin reyondaki fiyatıyla kasa fiyatını karşılaştıran ekipler, gerekli uyarıların yapılmasının ardından kanuni sorumluluğunu yerine getirmeyen işletmeleri ise Ağrı Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü’ne bildirdi.

TÜKETİCİ HAKKI VE HALK SAĞLIĞI

Patnos genelinde denetimlerini sürdürdüklerini belirten Patnos Belediyesi Zabıta Amiri Erhan TUNÇ, "İlgili kanun gereği, tüketicinin korunması, vatandaşların huzuru, sağlığı ve kamu düzeni için denetim ve kontrollerimize devam ediyoruz. Denetlemeye gittiğimiz işletmelerde ürün etiketlerinin yönetmeliğe uygun olup olmadığının kontrollerini gerçekleştiriyoruz. Yönetmeliğe uygun olmayan işletmelere gerekli uyarı ve bilgilendirmeleri yapıyoruz. Vatandaşlarımızın haklarının korunması adına çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz" dedi.

Bu haber 743 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum