Patnos'ta Kaçak Su Denetimi Başladı.

Patnos'ta Kaçak Su Denetimi Başladı.

Patnos'ta Kaçak Su Denetimi Başladı.
Editor: admin
03 Eylül 2021 - 15:13

Patnos Belediye Eş Başkanı Müşerref Geçer ve Emrah Kılıç belediye ekiplerince yapılan denetimlerde, Sütlü Pınar Mahallesi'nde şehir içi içme suyu şebekesi ile bahçe suladığı tespit edilen vatandaşları uyardı.

Patnos Belediye Eş Başkanı Müşerref Geçer ve Emrah Kılıç yaptığı açıklamada:" İçme suyunun kaçak olarak bahçe sulamasında kullanıldığını belirterek, "Bu suyla bahçe sulamak, suyu boşa akıtmak ve heba etmek günahtır. Bu şekilde su alamayan insanların hakkına girilmektedir. Sahalarda bütün ekiplerimiz bundan sonra kayıp ve kaçakla ilgili mücadele verecektir." dedi.

Bunun temel sebeplerinden biri de vatandaşlarımızın şehir şebekesinden bahçe sulaması. Normal şartlarda ürettiğimiz su kente yetiyorken, kayıp ve kaçak su kullanımı ile suyumuz yetemeyecek duruma geliyor. Vatandaşlardan duyarlılık bekliyoruz." dedi.

- "Kentte kayıp kaçak oranı yüzde 60"

"Kent merkezinde kayıp kaçak oranımız yüzde 60" diyen Belediye Eş Başkanı Emrah Kılıç, bunun, üretilen her litre suyun yarısının kaçak ve kayıp olduğu anlamına geldiğini aktardı.

"Bu suyla bahçe sulamak, suyu boşa akıtmak ve heba etmek günahtır. Bu şekilde su alamayan insanların hakkına girilmektedir. Sahalarda bütün ekiplerimiz kayıp ve kaçakla ilgili mücadele veriyor. Tespit ettiğimiz kaçak kullanımla ilgili ceza yazacağız. Tekrarı halinde de suç duyurusunda bulunup mahkemeye vermek zorundayız." ifadelerini kullanan Kılıç, bu konuda kontrollerin daha da yoğunlaşacağını bildirdi.

Kayıp kaçak kullanımı düşüreceklerini aktaran Kılıç, "Patnos ilçesinde bir vatandaşın kaçak olarak şebekeden akan suyu bahçesine götürdüğünü tespit ettik. Bu suyla 10 dönüm araziyi sulamış. Bu su bahçeye kullanıldığı için vatandaş su alamıyor. İçme suyu bahçe sulamasında kullanılmaz. Vatandaşın içme suyu yokken, bunun bahçeden kullanılması günah. Şehre ihtiyacının iki katı kadar su vermemize rağmen böyle giderse ileride su alamayan insanlar olacak." şeklinde konuştu.

Bu haber 1256 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum