Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Dolayı Olur?

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Dolayı Olur?

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Dolayı Olur?
16 Şubat 2020 - 19:04

Hamile döneminde mide bulantıları, hamileliğin ilk haftalarında tüm anne adayları yaklasık yüzde 75 ile yüzde 80'ininde görülür.

Hamile olduğunuz dönemlerde kokulara karsı hassasiyetin artması, hormonlarınızın yükselme, konusu yorgunluk, midenin daha fazla asit salgılaması, stres ve duygusallık mide bulantısını artırabilir.

Hamilelikte mide bulantısı ne kadar sürer?

Gebelik döneminde mide bulantısı kaç hafta öncesinden birkaç aya kadar da sürebilir. Hamileliğin üçüncü aylarından sonra birçok kadınlar artık asırı bir bulantı yasamaz. Ancak kendilerini rahat hissetmeme duygusu hamilelik dönemi boyunca sürebilir. Bu da genellikle belirli kokular doğrultusunda gerçeklesir.

Hamilelikte mide buluntası bebeğe zarar verir mi

Sabah saatlerindeki mide bulantıları, yemek yediğiniz, istifra etmediğiniz ve bol su veya benzeri sıvı içtiğiniz müddetçe bebeği olumsuz açıdan etkilemez.

Hamilelikte mide buluntasını azaltmak ve önlemek

Midenizi alt üst eden gıdalardan ve kokulardan kaçının ve asağıda verilen bilgileri okuyun.

Geceleri basucunuzda duran komidinin üzerine birkaç bisküvi koyun. Bu bisküvileri sabahları yavas ve sindirerek yemek için kendinize bol vakit ayırarak ve ayağa kalmadan önce 20 ila 30 dakika dinlenin.

Zencefilli gazoz veya zencefil çayı için. Zencefilin mideye iyi geldiği bilinmektedir.

Sık olarak küçük porsiyonlar yiyin - boş bir mide bulantı hissini artırabilir.

Ufak tefek yiyecekleri hazır bulundurun ve gün boyunca kalorisi düsük yiyecekleri tüketin (örn.: yağsız peynir ve yoğurt gibi).

Mide bulantılarının azalması için taze limon keserek dilimlerini koklayın veya buzlu çayınıza veya maden suyunuza limon dilimleri ekleyin.

Hamilelik süresince almanız tavsiye edilen ilave ilaçları aldığınız taktirde, bir kaç günlük ara vererek. Durumunuz iyilestiği taktirde ilaçları almadan önce bir kaç gün daha beklemelisiniz. Zor olabilen demirleri ihtiva ederek ilaçlardan eğer kansızlık sikayetiniz yok ise kaçının veya farklı ilaç çesitleri bünyenize daha uygun olabileceğinden bunları deneyin.

Yağlı, asırı baharatlı, asitli veya yanmıs yemekler yemeyin. Genellikle az yağlı yiyecekler tüketmeye gayret gösterin.

Doktor veya ebeniz size günde iki kere 50 mg Vitamin B6 almanızı tavsiye eder. Bu, bazı kadınlara yardımcı olmaktadır, ancak söz konumuz vitaminleri almadan önce doktorunuzla görüsmenizi tavsiye ederiz.

Sık sık sıvı maddeler için, ancak öğünler yerine öğünler arasında mümkün olduğunca sıvı almaya gayret göstermilisiniz.

Bol bol dinlenin. Diğer anne adayları ile konusmak, stresinizi hissedebileceğiniz oranda azaltabilir.

Bu haber 380 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum