Elazığ Deprem Bölgesi İlan Edilecekmi?

Elazığ’da meydana gelen yıkıcı depremin ardından şehrin afet bölgesi ilan edilmesi gerekiyor ve isteniyor. Bu kapsamda; sosyal medyadan da kampanya başlatıldı. Peki Elazığ afet bölgesi ilan edilirse şehre ne gibi katkısı olacak?

Elazığ Deprem Bölgesi İlan Edilecekmi?

Elazığ’da meydana gelen yıkıcı depremin ardından şehrin afet bölgesi ilan edilmesi gerekiyor ve isteniyor. Bu kapsamda; sosyal medyadan da kampanya başlatıldı. Peki Elazığ afet bölgesi ilan edilirse şehre ne gibi katkısı olacak?

Elazığ Deprem Bölgesi İlan Edilecekmi?
30 Ocak 2020 - 12:59

Elazığ’daki büyük yıkıcı depremin ardından yaraların sarılması için Elazığ’ın afet bölgesi ilan edilmesi isteniyor. AFET BÖLGESİ NEDİR? Afet bölgesi deprem, toprak kayması, sel, yangın, kaya düşmesi ve çığ gibi olayların görüldüğü ve her an gerçekleşebileceği yerlere denir. Bir yerin afet bölgesi ilan edilebilmesi için şu şartlar aranır: Hane sayısının 100’den az olan yerlerde konutların 1/10’nun, nüfusu 50.000 den az olan il ve ilçelerde en az 50 binanın, nüfusu 15.000’den fazla olan il ve ilçelerin mahalle teşkil eden kesimlerinde en az 10 binanın yıkılması veya onarımı mümkün olmayacak derecede ağır hasar görmesi Afet sebebiyle ölü veya ağır yaralıların bulunması Tarım ürünlerinden en az 1/3’nün zarar görmüş olması O yerdeki yol, su elektrik, kanalizasyon gibi kamu tesislerinin kullanılmayacak veya çalışamayacak derecede hasar görmüş olması Ulaşım imkanlarının çok sınırlı olması.

AFET BÖLGESİ İLANININ FAYDALI NEDİR? 

Bütün sağlık hizmetleri, o bölgedeki herkese ücretsiz verilir. Devlet hastanelerinin yanı sıra, askeri hastanelerde ve özel hastanelerde bulunan hastalara da ücretsiz bakılır. Bölgedeki ordu birlikleri, kendilerinden istenecek yardımları yapmakla zorunlu tutulur. Yapılardaki hasarı tespit etmek için, gerekirse bütün illerden teknik heyetler görevlendirilir. Bunun için ilgili bakanlıklar, hükümet tarafından bölgede görevlendirilir. Bölgedeki yurttaşlar, devletin ilgili birimleri tarafından bilgilendirilir ve bilinçlendirilir. Kamu personellerine düzenli bir şekilde yolluk, harcırah, avans ödenir. Bölgedeki her bir ailenin ve her bir bireyin psikolojik ve sosyolojik tedavisi için sosyal hizmet uzmanları ve psikologlar görevlendirilir. Tüm maddi kayıplar devlet tarafından ödenir. Binaların yıktırılması ya da boşaltılması gereken hallerde bu durum mal sahibine bildirilir. (Mal sahibinin bu karara üç gün içinde itiraz etme hakkı bulunabilir.) Bütün binalar ve yapılar için ayrı ayrı hasar tespit raporu düzenlenir. Hazırlanan hasar tespit raporlarına 30 günlük itiraz hakkı bulunur. Hasar görmüş binaların tamiri yapılıncaya kadar içine girilmesine izin verilmez. Evleri yıkılmış veya zarar görmüş yurttaşlara yeni ev tahsis edilir. Esnaflar için bütün bankalarda faizsiz kredi imkanı sağlanır. Bütün şirketlerin, esnafların ve ya kişilerin devlet birimlerine ve bankalara olan borçları silinir veya borç süresi uzatılır. Bir yıl içinde tamir ettirilmeyen binalar yıkılır. Afet bölgelerinde fen kurullarınca tehlikeli görülen yerler yapı ve ikamet için yasaklanır. İmar planının değiştirilmesi gereken yerlerde, planlar 5 ay içinde yaptırılır. İzin verilen geçici baraka inşaatının 1 yıl içinde yıkılması zorunlu olur. Afetzedelerin taşınmasını gerektirecek durumlarda, bütün giderler bakanlık tarafından karşılanır. Eğitimi aksayan öğrencilere ek sınav imkanı sağlanır ve merkezi sınavlarda (YGS-LYS,SBS, ALES gibi) öğrencilere ek puan verilir.

AFET BÖLGESİ KARARI NASIL ALINIR?

Afet bölgesi kararının alınması için ülkemizde 7269 sayılı kanun belirleyici rol oynamaktadır. Bu kanun doğal afetlerin neden olduğu hasarlara ve riskli durumlara karşı alınacak tedbirleri ve izlenecek yolları düzenlemektedir. Bir bölgeyi etkileyen ve etkileme ihtimali bulunan durumlarda; Afetin etkileri ve büyüklüğü, Bölgede meydana gelen can kaybı ve yaralanmalar, Alt yapı ve üst yapıda meydana gelen hasarlar, Bölgenin afet bölgesi ilan edilmesini zorunlu kılan ekonomik zararları Gibi sonuçlar birlikte değerlendirilerek hasara uğramış bölge Bakanlar Kurulu Kararı ile afet bölgesi ilan edilmektedir.

 

Bu haber 973 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum